Bir çift kendi çocuğuna gebe kalamadığında bazen donör yumurta veya sperm kullanmaktadır. Buna gamet donasyonu denmektedir. Bir çocuk bu şekilde doğduğunda aile bunu çocuğuna söylemeye veya bunu gizli tutmaya karar vermelidir. Bu zor bir karar olabilmektedir ve bazen aileler nereden başlayacaklarını bilemezler. Çoğu ülkede çocukların kimin gamet donörü olduklarını bilmesine müsaade eden yasalar mevcuttur. Yine de eninde sonunda bu, ailenin seçimidir.

Çocuğunuza söyleyip söylememe kararı

Siz ve partneriniz kendi kişisel değerlerinizi, kültürünüzü, dini inançlarınızı ve toplumun bu konulardaki bakışını tartışmalısınız. Profesyonel bir danışman da size yardımcı olabilir. Çocuğunuz büyüdükçe ve durumunuz değiştikçe daha önce almış olduğunuz kararlar konusunda fikrinizi değiştirebilirsiniz.

Düşünmeniz gereken en önemli soru; sizin bu bilgiyi gizli tutmaya hakkınız olduğu gibi, çocuğunuzun da kendi doğumu ve genetik kökenleri hakkındaki durumları bilmeye hakkı vardır.

Çocuğunuzun başkasından duyma olasılığını da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer aile üyeleriniz veya arkadaşlarınız biliyorsa, bunu bir sır olarak saklamak zor olabilmektedir. Bu sırrın bir başkası tarafından negatif bir şekilde kullanılabileceğini de göz önünde tutmalısınız.

Kısırlığınız ve aile kurarken donöre dayalı olmak gerçeği sizi zorlayan duygular hissetmenize neden olabilmektedir. Bu duyguları ve düşünceleri donör yardımıyla gebe kalmadan önce çözmeniz önemlidir.

Açıklamanın avantajları

Eğer çocuğunuza kendiniz söylerseniz, bu durumu pozitife çevirebilirsiniz. Verdiğiniz temel bilgiye ek olarak neden gamet donasyonuyla çocuk sahibi olmayı seçtiğinize dair pozitif gerekçeleri açıklayabilirsiniz. Aynı zamanda donörlerin insanlara aile kurarken yardımcı olmalarıyla ilgili iyi niyetlerini de açıklayabilirsiniz.

Çocuğunuza nasıl açıklarsınız?

Çoğu çift söylemeyi ister ama nasıl ve ne zaman söyleyeceklerini bilemezler. Çocuğunuza genç yaşta söylemelisiniz. Genç kız / genç erkek veya erişkin olduklarında söylediğinizde çocuğunuzun bu bilgiyi kendi kimliğinin bir parçası olarak kabul etmesi daha zor olacaktır.

Sadece bir konuşma yapmamayı planlayın fakat çok fazla da konuşma yapmayın. Çocuğunuz büyüdükçe ve anlamaya başladıkça yeni bilgiler eklemeye gerek duyacaksınız. Bilgiyi sakin, sevecen bir usulle vermek aile iletişimini açmaya yardımcı olacaktır. Eğer konuşmaya nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız size fikir verecek kitaplar mevcuttur.

Çocuğunuza söyleme veya söylememe durumları için göz önünde bulundurmanız gereken nedenler:

Söylemek için:

  • Sırlar aile ilişkilerine zarar verebilmektedir
  • Çocuklar sıklıkla bir şeylerin farklı olduğunu hissederler
  • Açıklamanızdaki usulün kuvvetli bir etkisi vardır
  • Sevecen bir usulle açıklamak etkisi en iyi olandır
  • Açıklamak çocuğunuzun menfaatine olabilir

Söylememek için:

  • Çocuğunuz sizin ebeveyn olarak rolünüzü ve kendisinin size olan bağlılığını sorgulayabilir
  • Kısırlığınızla ilgili bilgi umumi olabilir
  • Bazı toplumlarda çocuğunuza farklı bir şekilde muamele edilebilir
  • Sperm donasyonu uzun süredir kullanılan bir uygulamadır. Gizliliği ve bilinmezliği ihtiva etmektedir. Birçok istikrarlı, sevgi dolu aileler yaratmıştır
  • Gizliliğin çocuğun menfaatine olduğu inancı