Bir yıldan uzun bir süredir (35 yaş ve üstüyseniz altı ay) gebe kalmayı deniyor ve henüz başarılı olamamışsanız, kısırlık nedenini bulmak için bazı testler yapılacaktır. Doktorunuz üreme organlarınızı (fallop tüpleri ve rahim), partnerinizin spermini ve hormonal durumunuzu kontrol etmek için bazı kan testleri yapacaktır.

Rahiminizin incelenmesi en önemli testlerden birisidir. Doktorunuz döllenmiş yumurtanın (embriyo) yerleşmesi ve gelişmesi için herhangi bir engel olup olmadığından emin olmak isteyecektir. Rahimdeki anormal doku gelişimleri (endometriyal polip ve fibroid gibi) ve yara dokusu embriyonun yerleşmesini engelleyebilmektedir.

Doktor rahimimi nasıl muayene edecektir?

Doktorunuzun rahiminize bakması için çok çeşitli yollar mevcuttur. Bunlar :

  • Vajinal Ultrason: Vajinal ultrasonda vajinaya yerleştirilen bir prob kullanılır. Bu prob pelvik alandaki ve etrafındaki organların görülmesini sağlar. Vajinal ultrason kullanımı doktorun rahim duvarını görmesine yardımcı olur.
  • Sonohisterogram (Saline İnfüzyon Ultrasonu): Rahim içi kaviteyi değerlendirmek gerektiğinde doktorunuz sonohisterogram yapmak isteyebilir. Bu işlem sırasında kaviteye daha iyi bakabilmek için küçük bir miktar steril solüsyon kullanılır.
  • Histerosalpingogram: Bu işlem tüpler ve rahim kavitesi hakkında bilgi sağlamaktadır. Doktor rahiminize özel bir boya enjekte eder ve sonra x-ışınlarıyla boyanın tüplerden geçişini görüntüler. Bu test doktorunuzun tüplerin açık olup olmadığını belirlemesini sağlar.
  • Histeroskopi: Bu işlem rahim içinin kamera yardımıyla görülmesini sağlayan histeroskopla yapılır. Doktor doğrudan rahimi görebildiği için bu işlem en kesin bilgiyi sağlayabilmektedir.

Histeroskopi nasıl yapılmaktadır?

  • Tanısal Histeroskopi: Histeroskopi bazen rahim kavitesindeki bir durumu teşhis etmek için kullanılır. Histeroskopik işlemlerin büyük çoğunluğu hastane ameliyathanesinde yapıldığı halde, tanısal histeroskopi doktorun muayenehanesinde yapılabilmektedir. Eğer doktorunuz bu işlemi muayenehanede yaparsa serviksi uyuşturmak için size ilaç verebilir. Daha sonra histeroskop vajinanızdan servikse doğru yerleştirilir. Kamera sayesinde siz de, doktorunuz da işlemi monitörden izleyebilirsiniz. İşlem tamamlandığında genellikle normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.
  • Operatif Histeroskopi: Histeroskopi doğurganlığı etkileyen doku ve gelişimleri almak için de yapılmaktadır. Bu işlem genel, epidural veya spinal anestezi eşliğinde yapılır.

Doktor histeroskopiyle neleri teşhis edip tedavi edebilir?

  • Endometriyal polipler, kısır hastalarda yaygın olarak bulunan lezyonlardır. Polip rahim kavitesini veya serviksi çevreleyen dokunun aşırı büyümesidir. Boyutlarına ve bulundukları yere göre polipler muayenehanede de, ameliyathanede de alınabilir.
  • Uterin fibroidler (Myomlar), rahimdeki kanseröz olmayan gelişimlerdir. Bu gelişimler rahim içindeyse yoğun kanamaya neden olabilmektedir. Almak için histeroskop kullanılır.
  • İntrauterin yapışıklık, diyagnostik histeroskopiyle de, operatif histeroskopiyle de alınabilir. Yapışıklığın yeniden oluşumunu engellemek için doktorunuz size östrojen verebilir ve cerrahi sonrası rahiminize bir hafta süresince bir balon yerleştirebilir. Takiben histeroskopi veya diğer değerlendirme yöntemlerine, yara dokusunun yeniden oluşup oluşmadığını belirlemek için ihtiyaç duyulabilir.

Histeroskopi riskleri nelerdir?

Tanısal histeroskopiden dolayı kadınların sadece % 1’ inde komplikasyon gelişir. Başka herhangi bir işlemden sonra da enfeksiyon oluşabilmektedir. Nadiren cerrah histeroskopiyi kullanırken kazayla rahim duvarını delebilir (buna uterin perforasyonu denir). Bu delikler küçüktür ve genellikle kendiliğinden iyileşmektedir.

Operatif histeroskopi komplikasyonları; aşırı sıvı emilimi, enfeksiyon, kanama ve rahim (delinmesi) perforasyonudur. Perforasyon operatif histeroskopi esnasında oluşursa, çevredeki organların (ince bağırsaklar, mesane veya kan damarları) hasar görmediğinden emin olmak için başka bir işleme gerek duyulabilmektedir.