Fallop tüpleri rahime bağlıdır. Normalde fallop tüpü her ay yumurtalıktan salınan yumurtayı alır. Sperm vajinadan rahime doğru ilerler ve iki tüpten birinde yumurtayla buluşur. Yumurta ve sperm birleştiğinde döllenme gerçekleşir ve embriyo gelişimi başlar. Embriyo tüpten rahime doğru ilerler. Rahime ulaştığında rahim duvarına yerleşir ve bebek gelişimi başlar. Geçirilmiş bir enfeksiyon tüplerin sıvı ile dolmasına ve genişlemesine yol açabilir. Bu durumdaki tüpe hidrosalpenks adı verilir. Rahimde normal bir gebelik oluşamaz çünkü tüp şiddetli bir şekilde zarar görmüş ve engellenmiş olabilmektedir. Bu engel yumurta ve spermin buluşmasına müsaade etmeyebilmektedir.

Hidrosalpenkse ne sebep olmaktadır?

Hidrosalpenkse genel olarak fallop tüplerindeki geçirilmiş bir enfeksiyon neden olmaktadır. Bu enfeksiyonlara cinsel yolla bulaşan bir hastalık sebep olabilmektedir. Diğer nedenler içinde daha önceden geçirilmiş bir ameliyat (özellikle de tüplerle ilgili ameliyatlar) veya pelvisteki şiddetli adezyonlar (yapışıklıklar) yer almaktadır.

Hidrosalpenksin semptomları nelerdir?

Hidrosalpenksli bazı kadınlar göbeğin alt kısmında veya karında sık sık veya devamlı olarak ağrı hissedebilmektedirler. Vajinal akıntı da olabilmektedir. Diğer kadınlarda hiç semptom olmayabilmektedir.

Doktorum hidrosalpenksi nasıl teşhis edecektir?

Bunun için üç yol mevcuttur:

x-ışını işlemi: Doktor rahiminize özel bir sıvı enjekte edecek ve x-ışınıyla (histerosalpingogram -HSG- adı verilir) sıvının nereye gittiğini görür. Tüpler açıksa sıvı tüplerden dışarı akacaktır. Eğer tüpler tıkalıysa sıvı akmayacak ve doktorunuz hidrosalpenks olup olmadığını söyleyebilecektir.

Cerrahi: Doktorunuz göbeğinizden açılan küçük bir kesiyle bir laparoskop yerleştirecektir. Böylece doktor tüplere bakıp tıkalı olup olmadığını görebilecektir. Genellikle doktor vajinadan rahime doğru bir boya vererek tüplerin sonuna kadar gidip gitmediğine bakmaktadır.

Ultrason: Doktorunuz ultrasonla tüplerinize bakabilir, fakat genellikle değerlendirme yetersizdir.

Eğer hidrosalpenksim varsa, bebek sahibi olabilir miyim?

Eğer fallop tüpleriniz tamamen tıkalıysa, yumurta tüplerden rahime doğru geçemez. Gebe kalabilmek için bir doktor tarafından tedavi edilmeye ihtiyacınız olacaktır. Doktorunuz ameliyatla tüplerinizi açabilmektedir.  Bu yöntem artık kullanılmamakta olup, yardımcı üreme teknikleri tercih edilmektedir.

Eğer tüplerde çok fazla hasar varsa, tüpler açık olsa bile yumurta tüplerden geçemeyebilir. Gebe kalabilmeniz için tedaviye ihtiyacınız olabilir. Bu tedavilerden biri de, in-vitro fertilizasyon (IVF)(Tüp Bebek) dur. Bu prosedürde yumurta ve sperm laboratuvar ortamında birleştirilir. Daha sonra doktor döllenen yumurtaları (embriyoları) rahime yerleştirir.

Hidrosalpenksiniz varsa bilinmeyen nedenlerden ötürü IVF işe yaramayabilmektedir. IVF tedavisine başlamadan önce doktorunuz tüpün alınmasını veya rahimden ayrılmasını önerebilir.